niedziela, 1 lipca 2018

30.06.2018r.   Rajd przez Pasmo Klonowskie -  czyli z Gozdu przez Bukową Górę do Brzezinek.

           

            Po  wielu, wielu dniach gorących, wręcz upalnych nastał pic. I to całkiem spory z wiatrem i deszczem. Ale na wędrówkę jeśli nie pada to pogoda wymarzona. Szybkie info po sieci oraz sms-owo i zbieramy się na sobotni wypad pieszy. Cel - obczajenie miejscówki na ognisko, podczas tegorocznego Nocnika 2018. Po kolejnych perypetiach z busem (niech ich szlak trafi - nie odjechały dwa!), lądujemy przy starej siódemce w miejscowości Gózd.


Po zejściu z szosy udajemy się na wschód dochodząc do jednego ze źródeł Kamionki.



Docieramy do nasypu kolejowego, gdzie przechodzimy przez tunel pod torami, pamiętający czasy kolei Iwanogrodzko - Dąbrowskiej. Powstała jeszcze za czasów zaboru rosyjskiego linia, miała za zadanie połączyć Zagłębie Dąbrowskie z Zagłębiem Staropolskim aby zapewnić mu dostawę surowców energetycznych i hutniczych. Oddany do użytku odcinek z Kielc do Dąbrowy uruchomiono 26 stycznia 1885. Do dziś pozostały liczny tunele pod nasypem i przeprawy wodne, pokazujące jak dawniej solidnie się budowało. Obecnie jest to linia kolejowa nr 8 łącząca Warszawę Zachodnią z Krakowem Głównym.


Po minięciu torów udajemy się w stronę wsi Zagórze, leżącej u podnóża Pasma Klonowskiego.



Wchodzimy w las, wędrujemy pod górę omijając czynny kamieniołom kwarcytu pod Bukową Górą i natrafiamy na niewielką kapliczkę w głębi lasu.


Po wejściu na koronę wyrobiska, podziwiamy widoki na okoliczne lasy północnych zakątków Gór Świętokrzyskich, skąd planujemy powitać wschód słońca podczas najbliższego rajdu nocnego.


Tradycyjne ognisko cieszy jak zawsze, można w końcu odsapnąć i nasycić spragnione brzuchy :)

Po popasie maszerujemy dalej wzdłuż południowej ściany kamieniołomu i podchodząc pod jego skraj, podziwiamy ogrom przestrzeni wyrwanej naszej matce ziemi.


Dalej droga prowadzi przez niewielką przełęcz, poprzecinaną licznymi strumieniami. Miejsce to nazywane jest Kanion. Stąd podchodzimy pod górę w kierunku Bukowej. 
Kulminacji Bukowej Góry składa się z dwóch wierzchołków, o wysokości 484m i 465m (Cerle). Masyw zbudowany jest z szarych piaskowców dewońskich, gruboławicowych, porośnięty gęsto lasem jodłowo-bukowym. Na szczycie znajduje się pomnik przyrody nieożywionej, składający się z naturalnie spękanych skałek piaskowca. Są one warstwowane poziomo i przekątnie w dużej skali pocięte pionowymi i poprzecznymi spękaniami ciosowymi . Bloki skalne nachylone są ku północy pod kątem 25°.

Pod pomnikiem przyrody, obowiązkowe zdjęcie całej załogi.


Po opuszczeniu tego urokliwego miejsca kierujemy się na południe, przecinamy asfaltową szosę i udajemy się bitymi, leśnymi drogami w stronę Doliny Wilkowskiej.



Po drodze zastał nas niewielki deszcz, ale zabezpieczeni wcześniej nie zmokliśmy. Do naszego commanda dołączyli dwaj dzielni piechurzy z Grupy CAMO, których pozdrawiamy i liczymy na kolejne, wspólne wędrówki.



3 komentarze:

  1. Fajna wędrówka. Lokację na ognisko obczailiście jak mniemam po zdjęciu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, najprawdopodobniej powitamy słońce znad kamieniołomu. Czekamy tylko na ciepłą nockę w jakiś lipcowy piątek.

      Usuń
  2. 22 year old Structural Engineer Wallie Cooksey, hailing from La Prairie enjoys watching movies like Major League and scrapbook. Took a trip to Gusuku Sites and Related Properties of the Kingdom of Ryukyu and drives a LS. Wypisz swoj adres url

    OdpowiedzUsuń