środa, 6 stycznia 2021

 

27.12.2020r.   Kadzielnia - Pakosz Górny - Biesak

               Ponura pogoda za oknem niezbyt zachęcała do wędrówki, ale trzeba się ruszać choćby po terenach miejskich. Aby uciec od skupiska ludzi wybrałem się na trasę przez Kadzielnię, Górny Pakosz do rezerwatu Biesak.
 
Na niewielkim, wypłaszczonym wzniesieniu na terenie dawnej kopalni wapienia „𝑲𝒂𝒅𝒛𝒊𝒆𝒍𝒏𝒊𝒂 ” postawiono lapidarium, pomnik poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej – „Kamienny Krąg Pamięci”. Składa się z dwunastu surowych łomów kamiennych z tutejszego wapienia w którego centrum umieszczony jest głaz z napisem „Bo nie można zakopać pamięci w dołach”. Wyglądem przypomina mi trochę megalityczną budowlę, tzw. kromlech, budowany w neolicie i brązie wokół grobowca lub miejsca kultu, na terenach Bretanii, Anglii i Irlandii.
 
Klasyczne ujęcie na dawne wyrobisko i wyschnięte w większości „Szmaragdowe Jezioro”. Niegdyś perełka Kielc, piękna lazurowa woda obmywająca pionowe, jasne ściany wapieni kamieniołomu, w wyniku ludzkich działań prawie całkowicie zanikła i nie można już cieszyć oka.
 
Widok na "Skałkę Geologów" i pomnik w oddali

Rezerwat „𝑲𝒂𝒅𝒛𝒊𝒆𝒍𝒏𝒊𝒂 ” powstały w 1962 roku to największe skupisko jaskiń na terenie regionu świętokrzyskiego, liczące 26 sztuk. W centralnej części rezerwatu góruje Skałka Geologów, dawniej nazywana „Diablą Skałą”. W jej wschodniej części znajduje się „Diabelska Grota”, w której według legendy swą siedzibę miał czart Dydek. Ponoć w wietrzne dni przelatujący przez jaskinię wiatr wydaje odgłos wycia, niczym czarcie zawodzenie.
 
A to moja ulubiona skałka - "jajo dinozaura", niegdyś bardzo charakterystyczny punkt Kadzielni, dziś zarośnięty krzewami a latem mało widoczny .
 
𝑷𝒂𝒌𝒐𝒔𝒛 to część Kielc znajdująca się na południowych obrzeżach miasta. Powstała w 1929 roku, jeszcze poza granicami miasta, wraz z innymi dzielnicami jak: Barwinek, Baranówek, Kawetczyzna, w roku 1930 została przyłączona do Kielc. Zalążkiem dawnej osady był młyn nad Silnicą a nazwa najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska właściciela okolicznych gruntów, kielczanina Jana Pakosza. Aktualnie to jedna z najbardziej zaniedbanych dzielnic miasta, z drogami gruntowymi, pełna starych drewnianych domków i zaułków.
 

A oto dowód, że prawdopodobnie ostatni z dinozaurów zginął tragicznie na Pakoszu

Jeden z opuszczonych domów na Pakoszu

Dąb przy Okólnik 6, pomnik przyrody o obwodzie pnia 301 cm i wysokości ok. 22 metrów. Jego wiek szacowany jest na ponad 120 lat.
 

Wszechobecna ciasnota i kolorowe domki przypominają troszkę śródziemnomorskie klimaty .... troszkę
😉


Pod mostem kolejowym leniwie płynie Silnica


W końcu docieramy do rezerwatu „𝑩𝒊𝒆𝒔𝒂𝒌 ”. Został utworzono w 1981 r. w miejscu dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano piaskowiec kwarcytowy, służący m.in. do produkcji kostki brukowej. Po dawnych pracach górniczych pozostała odsłonięta ściana skalna i zbiornik zalany wodą. Warto się tu wybrać wiosną, kiedy po tafli wody pływają zaskrońce, wywijając swe tańce godowe.
 
Ochroną objęte są tu przede wszystkim ślady zjawisk tektonicznych: podłużne i poprzeczne uskoki warstw skalnych. Największą osobliwością tego miejsca są ułożenia warstw skalnych: wyżej skały kambryjskie, starsze, a pod nimi młodsze skały ordowiku. Występują tu również skały pochodzenia wulkanicznego, świadczące o czynnych działaniach wulkanów na terenie Gór Świętokrzyskich. 

A oto i nasza dzisiejsza załoga w komplecie ;)
 

2 komentarze:

  1. Złoty smok z Wiedźmina, jajo dinozaura, czy wreszcie czart Dydek. Zrobiło się baśniowo. Fajnie się ogląda zdjęcia miejsc, do których ma się dosłownie rzut beretem. A jeśli chodzi o "Kamionkę", to w jej bliskim sąsiedztwie jest jeszcze jedno niewielkie jeziorko, a właściwie bajorko. Tak w ramach ciekawostek. Pozdrawiamy całą ekipę :)

    OdpowiedzUsuń